Haber

Ukrayna, Hırvatistan üzerinden tahıl ihracatına başladı

Rusya’nın Karadeniz’deki Ukrayna limanlarına yönelik saldırılarının ağırlaşması, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesi Kiev’i harekete geçirdi.

Ukraynalı yetkililer, Hırvatistan limanları üzerinden tahıl ihracatına başladıklarını duyurdu. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Yulia Sviridenko, “Burada niş bir ticaret yolu olmasına rağmen zaten oldukça popüler.” dedi. Sviridenko, bu fırsat için “minnettar” olduklarını belirtti. Ukraynalı yetkili, ticaret yolunun genişletilmesiyle de ilgilendiklerini, çünkü bu lojistik güzergahın savaş sonrasında da iki ülke arasındaki ticaret açısından değerli bir rol oynamaya devam edeceğini belirtti. Sviridenko şu ana kadar Hırvatistan limanlarından ne kadar tahıl ihraç edildiğine ilişkin bilgi vermedi.

Anlaşma temmuzda imzalandı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Temmuz ayı sonunda Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e yaptığı ziyaret sırasında, Hırvatistan’ın Tuna ve Adriyatik Denizi’ndeki limanlarının tahıl ihracatı için kullanılmasına ilişkin bir anlaşma imzaladı.

Karadeniz limanları Ukrayna’nın tahıl ihracatının ana rotasını oluşturuyor. Ancak Kiev, Rusya’nın limanlarına yönelik artan saldırıları ve Karadeniz Tahıl Koridoru’nun yeni bir başlangıç ​​yapmaya ikna olmaması nedeniyle yeni rotalar arıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hafta başında Soçi’de yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’na dönüşünü belirli şartlara bağladı. Putin, Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını kaldırmaları halinde anlaşmaya geri dönmeyi düşünebileceklerini belirtti.

Rusya, Temmuz ortasında BM ve Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalanan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan tek taraflı olarak çekildi.

Rtr/BÖ,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu