Sağlık

Fahrettin Koca’dan ‘Kürtçe’ yanıt: Türk vatandaşları yalnızca Türkçe hizmet alabiliyor

ANKARA-HEDEP Dersim Milletvekili Ayten Kordu’nun, İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızca’nın da eklendiği e-Reçete sisteminde Kürtçe dilinin bulunmamasına ilişkin soru önergesi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandı.

Sağlık turizmi kapsamında Türkiye’ye gelen yabancı hasta sayısının her geçen gün arttığını belirten Bakan Koca, “Bu kapsamda e-Reçete sistemine 5 dilin eklenmesine ihtiyaç duyuldu. Daha fazla yabancı hastaya sağlık hizmeti sunacağız.”

“E-Reçete sistemine 5 yabancı dilin eklenmesi sağlık hizmetlerindeki uluslararası başarıdan kaynaklanan bir ihtiyaç olmuştur” diyen Koca, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının reçete yazmasının söz konusu olmadığını sözlerine ekledi. bu dillerden herhangi birinde.

Koca, “TC kimlik numaranız ile sisteme girdiğinizde ek uygulama devre dışı bırakılıyor ve sadece Türkçe hizmet alınabiliyor.”

Ne oldu?

Sağlık Bakanlığı’nın e-Reçete Sistemi’ne İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızca dillerini eklemesi, eklenen diller arasında Kürtçe’nin yer almaması tepkilere neden oldu. Dersim Milletvekili Ayten Kordu, Kürtçenin neden sisteme dahil edilmediğini, seçilen dillerin belirlenmesinde hangi kriterlerin kullanıldığını, Kürtçenin sisteme ne zaman ekleneceğini ve tüm halkların halk sağlığına erişimi için herhangi bir adım atılıp atılmayacağını sordu. kendi ana dillerinde hizmet vermektedir.

haberodunpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu