Haber

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev’den Türkiye’den dönen kurtarma ekibine plaket

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, klasikleşmiş “Yılın İtfaiyecisi” töreninde Türkiye’den dönen kurtarma ekipleri personeline onur plaketi takdim etti.

Sofya Merkez Komutanlığı’nda düzenlenen törende konuşan Radev, Türkiye’de yaşanan depremin ardından yardıma koşan Bulgar kurtarma ekiplerinin Bulgaristan’ın birlik içinde hareket eden, özverili ve cesur yeni yüzünü sergilediğini söyledi.

Bulgaristan’ın “yüzyılın felaketi”nin ilk gününde Türkiye’ye yardım eli uzatan ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi olduğuna işaret eden Radev, ülkesinin nezih bir şekilde yardıma koşarak tam bir Avrupalı ​​gibi davrandığını vurguladı. komşuluk ve insancıl yaklaşım.

Radev, Türkiye’deki kurtarma çalışmalarına katılan İtfaiye ve Sivil Savunma, Sofya Belediyesi Kurtarma Birimi, Hava Kuvvetleri Üs 16, Askeri Tıp Akademisi, Bulgaristan Kızıl Haç Teşkilatı (BÇK) ve Ulusal Gönüllüler Birliği üyelerini selamlayarak sunum yaptı. tüm personele onur plaketi.

Komşu ve dost Türkiye’deki bu yıkıcı depremin, doğadan her zaman hoşgörü beklenemeyeceğini gösterdiğini vurgulayan Radev, ülkedeki tüm kurumları bu tür durumlara karşı hazırlıklarını ve ekipmanlarını gözden geçirmeye ve gerekli yatırımları yapmaya davet etti.

Törene katılan Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök de Cumhurbaşkanı Radev’in Türkiye Cumhuriyeti’nin yardım davetine cevap veren ilk devlet başkanı olduğunu hatırlattı.

Ülkesinin Bulgar kurtarma ekiplerine minnettarlığını dile getiren Şıkkök, “En hüzünlü ve en karanlık gecemize ışık tuttunuz, yüzlerce insanımızın hayatını kurtardınız, Türk halkının gönlünde ayrı bir yer edindiniz.” O konuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu